NRD Начало
Четвъртък, 26 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
6062
Цветни аспекти

Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обявява кампания "Празничен януари". Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Дидо Илиев.  "Каним нашата публика на някои от хитовите ни спектакли. Семейните празници продължават и затова сваляме цените на нашите представления

| 06 Декември 2024, 14:00 ч.
Русенският театър обявява кампания
Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
Снимка © DFA

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обявява кампания "Празничен януари".

Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на Международния джаз фестивал в Кайро, който ще се състои от 31 октомври до 8 ноември, каза основателят на фестивала Амро Салах. Провеждането на престижния музикален форум и участието на групата се осъществява с подкрепата на българското посолство в Египет.

В тазгодишното 16-о издание ще участват артисти от петнадесет държави. Освен България това са Египет, Дания, Испания, Португалия, Австрия, Австралия, Чехия, Германия, Бразилия, Нидерландия, Италия, Полша, Великобритания и Швейцария. Програмата включва и филмови прожекции, уъркшопове, джемсесии, фотоизложба и детска програма. 

“Аутентик” е основана през 2012 година от Живко Василев (кавал и пиано) и Райна Василева (вокал и перкусии). През 2018 г. към групата се присъединяват Борислав Илиев (китара) и Стоил (ударни инструмен

С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.

Това е 27-ото издание на форума.

По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.

Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.

Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето

Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.

Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.

 Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се

Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят. 

В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.

Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София. 

„Коледна градина“ е премиерното заглавие на Държавен куклен театър – Видин, което ще зарадва най-младата публика преди празниците.

В спектакъла става дума за няколко животни, които всъщност са деца. Главната героиня е доста специфично за северните ширини животно. Тя е тъпоклюна кайра, каза Бояна Минковска, която е автор, сценограф и режисьор.

Бихме искали да покажем на децата и на родителите, че дори най-мъничкото дете, най-малкия човек или животно, имат нужда от подкрепа в порастването, независимо че, понякога не усеща как да се държи добре с тези, които обича, или има нереалистични очаквания и изисквания, обясни Минковска. Тя допълни, че понякога децата са много напористи в тези си желания, а възрастните успяват да ги натъжат.

С този спектакъл се опитваме да подскажем на всички, че е нормално да имаш такива не много позитивни състояния, но с

Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Дидо Илиев. 

"Каним нашата публика на някои от хитовите ни спектакли. Семейните празници продължават и затова сваляме цените на нашите представления. Даваме шанс на всеки по един достъпен начин да се докосне до изкуството на театъра", каза още той.

Програмата на Русенския театър през идния месец включва спектаклите "Образцов дом №6", "Странна случка с куче през нощта", "Помощ, жена ми е луда", "Натюрморт със затлъстял племенник", "Балкански синдром", "Куцльото от забутания остров" и "Редки тъпанари".

Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.

Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.

Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.

Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще

Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".

Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).

„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.

Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.

Противоположностите се привличат и беше неминуемо да направим съвместна изложба. Това заявиха в интервю художниците и съпрузи Владимир Аврамов и Мартина Караиванова, които откриха своя нова съвместна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Отнеси ме там" и е втората, в която двамата партньори в живота съчетават своя различен подход към визуалното изкуство в едно пространство. 

"Работейки в една и съща сфера на визуалните изкуства, като стил, маниер, манталитет и художническо мислене спрямо духа и материята, ние сме съвсем различни. Понякога има някаква амбивалентност. Картините на Мартина са много ментални, духовни, метафизични - и в един момент, изследвайки духа, отиват към чистия реализъм, ако мога да определя нейните сфери като съвсем реални обеми. Те са далечни препратки към космоса и към необятното. В същото време аз съм малко по-разпознаваемо р

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева ще бъдат солистки в концерта на Симфониета - Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри. Изявата е част от цикъла „Класика и романтизъм“. Диригент ще бъде Любомир Денев - син. В програмата са включени Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах, „Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате и Симфония номер 41 „Юпитер" от Волфганг Амадеус Моцарт.

Тодорка Христева разказа, че е на 21 години и е студентка в трети курс в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в класа по цигулка на доц. Галина Койчева-Мирчева, а преди това е завършила музикалното училище в Пловдив.

Магдалена Каменова каза, че в деня след концерта в Шумен ще навърши 21 години. "Завършила съм софийското музикално училище при Гергана Илчева, сега продължавам обучението

Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов – „Преселници", ще се състои на 23 октомври в читалище „Славянска беседа 1880", в София, съобщават организаторите от дружество „Родолюбец".

Събитието отбелязва 25-годишнина на Деня на бесарабските българи (29 октомври).

Спектакълът е създаден от екип професионални творци и любители от България, Канада, Таврия и Бесарабия, които се обединиха с цел да възкресят на сцена тези паметни събития, разказват от екипа.

„Преселници" е роман на Константин Петканов, издаден за първи път през 1936 година. Разказва за драматичните събития, когато хиляди българи от Странджа, Сливен, Ямбол и околните села напускат

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“. Експозицията е показана в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата (КДК ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Тикер в 12:00 ч.
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски ...
Начало Цветни аспекти
6062
Цветни аспекти

Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обявява кампания "Празничен януари"."Каним нашата публика на някои от хитовите ни спектакли.

| 06 Декември 2024, 14:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Русенският театър обявява кампания
Русенският театър обявява кампания "Празничен януари"
Снимка © DFA

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обявява кампания "Празничен януари".

Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Дидо Илиев. 

Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на Международния джаз фестивал в Кайро, който ще се състои от 31 октомври до 8 ноември, каза основателят на фестивала Амро Салах. Провеждането на престижния музикален форум и участието на групата се осъществява с подкрепата на българското посолство в Египет.

В тазгодишното 16-о издание ще участват артисти от петнадесет държави. Освен България това са Египет, Дания, Испания, Португалия, Австрия, Австралия, Чехия, Германия, Бразилия, Нидерландия, Италия, Полша, Великобритания и Швейцария. Програмата включва и филмови прожекции, уъркшопове, джемсесии, фотоизложба и детска програма. 

“Аутентик” е основана през 2012 година от Живко Василев (кавал и пиано) и Райна Василева (вокал и перкусии). През 2018 г. към групата се присъединяват Борислав Илиев (китара) и Стоил (ударни инструмен

С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.

Това е 27-ото издание на форума.

По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.

Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.

Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето

Владимир Шунев кани на „Неделна разходка“ в галерия „Париж“.

Изложбата живопис ще бъде показана от 7 до 22 ноември и може да бъде разгледана и на сайта на галерията, съобщават организаторите.

 Експозицията включва двадесет и осем платна. „Сюжетите са любимите снежни, есенни, пролетни и летни пейзажи. Картините са с градска и селска тематика, като градската е особено интересна и не е характерна за България. Показани са уютни западноевропейски улици и сгради, а колите приличат на големи американски кадилаци. Или пък това са мечтаните градове, които са цветни, красиви, чисти и подредени, които ни се иска да бъдат тук. Селските пейзажи са добре познати, като те плавно преминават през различните сезони, в които ще се срещнем с жълтите рапици, лавандуловите полета, балите със слама, избухналата есен в златистите дървета и накрая ще се

Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят. 

В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.

Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София. 

„Коледна градина“ е премиерното заглавие на Държавен куклен театър – Видин, което ще зарадва най-младата публика преди празниците.

В спектакъла става дума за няколко животни, които всъщност са деца. Главната героиня е доста специфично за северните ширини животно. Тя е тъпоклюна кайра, каза Бояна Минковска, която е автор, сценограф и режисьор.

Бихме искали да покажем на децата и на родителите, че дори най-мъничкото дете, най-малкия човек или животно, имат нужда от подкрепа в порастването, независимо че, понякога не усеща как да се държи добре с тези, които обича, или има нереалистични очаквания и изисквания, обясни Минковска. Тя допълни, че понякога децата са много напористи в тези си желания, а възрастните успяват да ги натъжат.

С този спектакъл се опитваме да подскажем на всички, че е нормално да имаш такива не много позитивни състояния, но с

"Каним нашата публика на някои от хитовите ни спектакли. Семейните празници продължават и затова сваляме цените на нашите представления. Даваме шанс на всеки по един достъпен начин да се докосне до изкуството на театъра", каза още той.

Програмата на Русенския театър през идния месец включва спектаклите "Образцов дом №6", "Странна случка с куче през нощта", "Помощ, жена ми е луда", "Натюрморт със затлъстял племенник", "Балкански синдром", "Куцльото от забутания остров" и "Редки тъпанари".

Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.

Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.

Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.

Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще

Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".

Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).

„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.

Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.

Противоположностите се привличат и беше неминуемо да направим съвместна изложба. Това заявиха в интервю художниците и съпрузи Владимир Аврамов и Мартина Караиванова, които откриха своя нова съвместна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Отнеси ме там" и е втората, в която двамата партньори в живота съчетават своя различен подход към визуалното изкуство в едно пространство. 

"Работейки в една и съща сфера на визуалните изкуства, като стил, маниер, манталитет и художническо мислене спрямо духа и материята, ние сме съвсем различни. Понякога има някаква амбивалентност. Картините на Мартина са много ментални, духовни, метафизични - и в един момент, изследвайки духа, отиват към чистия реализъм, ако мога да определя нейните сфери като съвсем реални обеми. Те са далечни препратки към космоса и към необятното. В същото време аз съм малко по-разпознаваемо р

Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева ще бъдат солистки в концерта на Симфониета - Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноемри. Изявата е част от цикъла „Класика и романтизъм“. Диригент ще бъде Любомир Денев - син. В програмата са включени Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах, „Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате и Симфония номер 41 „Юпитер" от Волфганг Амадеус Моцарт.

Тодорка Христева разказа, че е на 21 години и е студентка в трети курс в Националната музикална академия "Панчо Владигеров", в класа по цигулка на доц. Галина Койчева-Мирчева, а преди това е завършила музикалното училище в Пловдив.

Магдалена Каменова каза, че в деня след концерта в Шумен ще навърши 21 години. "Завършила съм софийското музикално училище при Гергана Илчева, сега продължавам обучението

Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов – „Преселници", ще се състои на 23 октомври в читалище „Славянска беседа 1880", в София, съобщават организаторите от дружество „Родолюбец".

Събитието отбелязва 25-годишнина на Деня на бесарабските българи (29 октомври).

Спектакълът е създаден от екип професионални творци и любители от България, Канада, Таврия и Бесарабия, които се обединиха с цел да възкресят на сцена тези паметни събития, разказват от екипа.

„Преселници" е роман на Константин Петканов, издаден за първи път през 1936 година. Разказва за драматичните събития, когато хиляди българи от Странджа, Сливен, Ямбол и околните села напускат

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Цветни аспекти
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Цветни аспекти
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.